Administrowanie nieruchomościami - wspólnoty mieszkaniowe

O wspólnocie mieszkaniowej mówi się, gdy właściciele danej nieruchomości otrzymują prawo do przebywania w niej. Wszyscy razem dbają, by w wynajmowanych czy najmowanych lokalach żyło się w bezpiecznych i odpowiednich warunkach, a do tego w zgodnych relacjach sąsiedzkich. W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców posiada więcej niż jeden blok mieszkaniowy, czasem nawet w kilku różnych miastach. Jak więc mają poradzić sobie ze wszystkimi wydatkami, remontami i innymi, bieżącymi sprawami? Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie obowiązków zaufanej firmie.
W poprzednim wpisie omawialiśmy, kim jest zarządca nieruchomości i co trzeba zrobić, by spełniać obowiązki administratora budynku. Dziś pochylimy się nad szczegółami zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi oraz czym jest obsługa najmu. Zapraszamy!

obsługa najmu olsztyn

Jak wygląda zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?

Do najważniejszych zadań administratora budynku należy poszukiwanie nowego najemcy, na oferowane lokum. Zarządca jest zobowiązany do przygotowania ogłoszeń oraz do poszukiwań nowego właściciela mieszkania na wiele sposobów. Obecnie najwięcej ofert najmu i wynajmu można znaleźć w Internecie – czy to na mediach społecznościowych, czy na dedykowanych stronach. Wiele korzysta także z możliwości ogłoszenia oferty w biurze nieruchomości. Zarządzanie mieszkaniami oznacza też umożliwienie prezentacji lokalu chętnym do jego wynajęcia, a w razie zaakceptowania propozycji – sporządzenie stosownej umowy. Obsługa najmu gwarantuje również, że do danego obiektu nie wprowadzić się ktoś nierzetelny w kwestii finansowych. Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi to terminowe dokonywanie przelewów comiesięcznych opłat oraz sporządzania faktur wystawionych za usługi konserwatorskie. Z tego względu administrator jest odpowiedzialny za wykonywane remonty. Firma zarządzająca wspólnotami mieszkaniowymi dba także o stan wynajmowanych lokali poprzez coroczny przegląd. Dzięki temu może zapobiec uchybieniom czy odstępstwom od umowy oraz odpowiednio zareagować. W trosce o pomyślną współpracę zarządcy z właścicielem obiektu sporządzane jest sprawozdanie z dokonanych wpłat za dany okres.

Czym różni się obsługa najmu od obsługi technicznej?

zarządzanie mieszkaniami olsztyn

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi może odbywać się na wielu polach. Do podstaw oferowanych przez olsztyńskich przedsiębiorców należy dbanie o powierzony budynek, by wynajmujący mogli cieszyć się zadbanym lokum, a właściciele bloków – poprawnie prowadzoną ewidencją finansową. Przeglądając oferty, można natknąć się na sformułowania takie jak obsługa najmu oraz obsługa techniczną. Dla laika te dwa określenia mogą być ze sobą tożsame, jednak prawda jest zgoła inna. Coraz częściej zarządzanie wspólnotami oznacza również szeroko pojęte prace naprawcze, które dana firma może wykonać w ramach pakietu, ale także na zlecenie dla zewnętrznego klienta. Dzięki temu nawet jeżeli dany zarządca nie sprawuje kontroli nad jakimś obiektem, może wykonać przeglądy oraz naprawić usterki.

Zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi wymaga pokładów kreatywności, cierpliwości oraz analitycznego myślenia. Do bycia administratorem obiektów potrzebna jest wiedza, która zostaje uzupełniona o praktykę w tym zawodzie. Dzięki skonfrontowaniu poznanych zagadnień ze świata, nieruchomości, prawa oraz finansów z faktyczną pracą zarządcy można zyskać renomę, która pomoże w rozwinięciu dalszej kariery. Poszerzenie oferty również pozytywnie wpływa ilość zainteresowanych usługami. Na przykładzie olsztyńskich biur nieruchomości oraz firm obsługujących najem można zauważyć, że ich działalność jest znana także poza granicami województwa warmińsko-mazurskiego.

Masz pytania?
Chcesz wiedzieć więcej?