Administrowanie nieruchomościami - wynajmem

Według niezależnych badań, nieruchomości, to – według Polaków – najlepsza i najbezpieczniejsza inwestycja, zaraz po złocie. Nic więc dziwnego, że nowe osiedla powstają w mgnieniu oka, a właściciele ziem decydują się na budowę domu. Najszybszy rozwój architektury można zauważyć w miastach oraz na ich obrzeżach, gdzie zmęczeni ściskiem i hałasem mieszkańcy, poszukują lokum w dobrze skomunikowanym, aczkolwiek nowoczesnym bloku. Można powiedzieć, że branża budowlana przeżywa swój złoty wiek, a na brak zleceń nie mogą narzekać ani deweloperzy, ani pracownicy fizyczni. Co więcej, obecna sytuacja na rynku nieruchomości sprzyja także powstawaniu firm zajmujących się administracją spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Dlatego w dzisiejszym wpisie na przykładzie jednego z miast Polski – Olsztyna – przyjrzymy się, kto może zostać zarządcą nieruchomości i jakie czekają na niego obowiązki.

zarządzanie nieruchomościami olsztyn

Kto może zostać zarządcą nieruchomości?

Według prawa zarządcę nieruchomości można zdefiniować jako podmiot, który ma prawo do decydowania o danym obiekcie, cudzej własności. Robi to w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela. To oznacza, że jest odpowiedzialny za szereg prac, jakich dokonuje się wokół budynku. Aby pełnić te obowiązki i zarządzać nieruchomościami, należy ukończyć studia kierunkowe. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, na licencjatów chcących poszerzyć swoją wiedzę i nabyć kolejnych umiejętności przygotowano studia drugiego stopnia oraz podyplomowe, które pomogą mu w przyszłej pracy. W Olsztynie można wykształcić się w pożądanym kierunku już przeciągu trzech semestrów. Absolwent Uniwersytetu po ukończeniu kierunkowej nauki nie tylko będzie wiedział, jak poprawnie zarządzać nieruchomościami, ale także posiądzie wiedzę o zrównoważonym planowaniu rozwoju oraz o poprawnym rozwoju środowiska przestrzennego. Żak, już na początku studiów powinien wykazać się myśleniem analitycznym, być kreatywnym, otwartym na negocjacje oraz rozumieć uwarunkowania prawne oraz społeczne swojego wymarzonego zawodu.

Obowiązki administratora budynków

Na studiach każdy ze studentów dowie się, że zarządca nieruchomości niemalże codziennie musi podejmować bardzo ważne decyzje. Należą do nich czynności, które mają zapewnić właściwe zarządzanie finansami powierzonego obiektu. Pod jego pieczą znajdzie się także poprawna eksploatacja nieruchomości. Ważne, by oprócz zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom lokum, wynajmowany przez nich blok był zadbany. Na schludny obraz inwestycji składa się nie tylko stan elewacji. Niektóre z firm oferują prace wpływające na czystość wokół danej działki, takie jak wywóz śmieci, koszenie trawników itp. Zarządzanie nieruchomością wiąże się także z uzasadnionymi inwestycjami oraz z kontrolą stanu technicznego. Oprócz remontów warto przeprowadzać także usługi konserwatorskie instalacji, by nie zagrażały zdrowiu i życiu mieszkańców. Dokumentacja, choć może wydawać się nieistotna, daje prawnemu właścicielowi gwarancję dobrze wykonanej pracy.

Po odebraniu dyplomu można już rozpocząć swoją działalność jako zarządca nieruchomości. Szybko można przekonać się, że obowiązki, jakie przyjdzie sprawować, nie odbiegają niczym od tych, które są wymagane w innych miastach, np. w Ostródzie. Zarządzanie nieruchomościami polega przede wszystkim na sprawnym administrowaniu budynków i obiektów, by ludzie mieszkający w nich byli zadowoleni z warunków bytowych. Jednak, wraz z rozwojem działalności i zatrudnieniu specjalistów można poszerzyć ofertę firmy o inne, interesujące zadania. Należy do nich pomoc w kwestiach prawnych czy doradztwo.

Masz pytania?
Chcesz wiedzieć więcej?