Zarządzanie najmem i wynajmem w Olsztynie

Olsztyn to największe miasto na Warmii i Mazurach, a do tego stolica województwa warmińsko-mazurskiego. W tym niewielkim, urokliwym mieście z wieloletnią tradycją znajduje się wiele ośrodków kulturalnych, oświatowych. Ponadto, od wielu lat prężnie rozwija się tu również branża przemysłowo-handlowa. Nic dziwnego, że wielu młodych ludzi decyduje się przeprowadzić do tego miasta nad Łyną, lub po prostu zostają w nim po ukończeniu studiów. W związku z rosnącą liczbą chętnych do wynajmu lub zakupu mieszkań, rynek nieruchomości zmienił się na przestrzeni kilku lat. Ogromne znaczenie w kształtowaniu się obecnej sytuacja mieszkaniowej miała również globalna pandemia koronawirusa, jednak nie tylko sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na trendy kształtujące się już od jakiegoś czasu. W poniższym wpisie bliżej przyjrzymy się, jak wygląda zarządzanie najmem oraz wynajmem w Olsztynie, poruszymy temat wspólnot mieszkaniowych oraz podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas udostępniania nieruchomości lokatorom. Zapraszamy!

zarządzanie najmem Olsztyn

Co musisz wiedzieć o współczesnym rynku nieruchomości?

Olsztyński rynek nieruchomości jest niezwykle zróżnicowany. Zdecydowanie największy odsetek mieszkańców stanowią osoby młode, które przeprowadziły się do stolicy województwa na studia. Najczęściej ani żaków, ani ich rodziców nie stać na zakup mieszkania, dlatego w okresie sierpień – październik zaczynają poszukiwania tymczasowego lokum. Brokerzy i agenci nieruchomości zgodnie zauważają, że okres wakacyjny to prawdziwe żniwa także dla posiadaczy mieszkań, szczególnie tych usytuowanych niedaleko uczelni. Nie jest tajemnicą, że za metr kwadratowym pokoju do wynajęcia stawka jest wyższa, niż na obrzeżach miasta, jednak dla studenta, który, na dodatek, nie zna jeszcze topografii miasta, najbardziej pożądanym mieszkaniem będzie to niedaleko uczelni. Jest to powód, dla którego wielu jest w stanie zapłacić za mieszkanie na Kortowie więcej, choć jest to osiedle położone daleko od centrum.

Olsztyn oferuje również wiele możliwości wynajmu mieszkań M-3 lub M-4. Większy metraż jest idealnych dla rodzin z dziećmi, których w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego również nie brakuje. Najczęściej małżeństwo wraz z pociechami poszukują mieszkania, które będzie usytuowane niedaleko miejsca pracy oraz szkół, przy czym coraz więcej osób ceni sobie bardziej ustronne lokalizacje. Nic dziwnego – po wielu godzinach spędzonych wśród ludzi, do tego nierzadko w hałasie i gwarze każdy chciałby wieczorem odpocząć i zaznać odrobiny spokoju. Dlatego właściciele większych mieszkań na sprzedaż czy wynajem zaznaczają, że oferowane przez ich lokum znajduje się w dobrze skomunikowanym miejscu, w którym każdemu uda się zrelaksować, chociażby na zacisznym tarasie. Zdecydowanie najlepszym osiedlem, od którego należałoby rozpocząć poszukiwania mieszkania dla swojej rodziny, są Jaroty. Tam usytuowane są najciekawsze oferty nieruchomości na wynajem, a także na sprzedaż.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz wynajmować nieruchomość

Bez wątpienia, wszystkie wspomniane lokalizacje są zdecydowanie najlepszymi miejscami w Olsztynie, gdzie warto inwestować w zarządzanie najmem i wynajmem, jednak każdy, kto choć raz miał do czynienia z wyborem miejsca do życia, wie, że samo usytuowanie bloku nie wystarczy. Od ilości potencjalnych chętnych do zamieszkania i możliwości zaproponowania zadowalającej ceny za metr kwadratowy zależy przede wszystkim stan wyposażenia pokoi. Wiadomo, że dla większości studentów zakup wyposażenia do kuchni, łazienki, łóżka, materaca, szafki i biurka, czyli podstawowych mebli do codziennego funkcjonowania to niewyobrażalnie duża kwota. Kupując mieszkanie z myślą o wynajmowaniu go żakom, najlepiej jest jak najlepiej wyposażyć pokoje także w dostęp do Internetu. W dzisiejszych czasach bezprzewodowa sieć jest niemalże standardem, a coraz częściej w standardzie mieszkania znajduje się także zmywarka, telewizor, a nawet sztućce. Oczywiście, zawsze znajdą się osoby chętne na wprowadzenia się ze swoimi meblami, jednak jest to najbardziej zauważalne właśnie w okolicach, gdzie osiedla się najwięcej ustatkowanych rodzin. Od kilku lat można zauważyć także pewien trend, który dostrzega się także w Olsztynie. W większych miastach jak grzyby po deszczu powstają nowe osiedla – nawet w miejscach, gdzie niegdyś trudno byłoby sobie wyobrazić tego typu nieruchomości. Inwestorzy najczęściej kupują działkę, która jest usytuowana w idealnej lokalizacji, nawet jeżeli nie jest ona duża. Obecnie budowa kilkukondygnacyjnych budowli jest bardzo pożądana – prawdopodobnie ma na to wpływ wciąż najpopularniejszy model rodziny – 2+1 oraz fakt, że wiele młodych par nie decyduje się na posiadanie potomstwa i nie jest im potrzebne duże lokum. Z pewnością, również dla singli najbardziej opłacalny jest wynajem kawalerki – w końcu nie wiadomo, czy za pół roku będzie się pracowało w tym samym miejscu. Takie mieszkania najczęściej są poszukiwane bez zbędnych mebli, gdyż najemcy chcą wprowadzić się z zakupionymi wcześniej sprzętami.

zarządzanie wynajmem

Spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota

Dla każdego przedsiębiorcy, który chce wkroczyć na rynek nieruchomości, niezwykle ważną kwestią jest wybór sposobu zarządzania najmowanym mieszkaniem. W Polsce od lat prężnie działa wiele spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot, które dla laika są tym samym. Nic bardziej mylnego. Obydwie formy sprawowania kontroli nad nieruchomościami różnią się przede wszystkim na polu prawnym. Spółdzielnia jest podmiotem gospodarczym z odpowiedzialnością prawną, a wspólnota to jedynie zrzeszenie mieszkańców. W pierwszy z wymienionych wymagana jest opłata wpisowa i uiszczanie cyklicznej opłaty na rzecz działalności prezesa oraz sztabu administracyjnego. Mieszkańcy nie mają prawa do decydowania, co może prowadzić do konfliktu w trudnych sytuacjach (np.: gdy należy wykonać remont, a wybrany podmiot wykonawczy nie odpowiada lokatorom). Zazwyczaj spółdzielnia mieszkaniowa zrzesza o wiele więcej osób niż wspólnota, co również może wpłynąć na trudność w utrzymaniu sąsiedzkich stosunków. Z drugiej strony, członkostwo w popularnej w latach 90. XX wieku spółdzielni daje możliwość zamieszkania w wynajmowanym mieszkaniu na lokatorskim lub własnościowym prawie do lokalu. Dzięki wnoszonym opłatom ma się pewność, że wszystkie wydatki są przeznaczane na wskazane cele, a opłacane mieszkanie z czasem stanie się własnością. Mniejsze wspólnoty mieszkaniowe są idealnym rozwiązaniem w przypadku mieszkań wykupionych na własność. Kupując lokum na kredyt od dewelopera, w chwili otrzymania aktu własności oraz przekazania kluczy, mieszkanie zyskuje nowego właściciela i ma on pełne prawo do decydowania o jego wnętrzu. Jako że wspólnota mieszkaniowa zawiązuje się od chwili, gdy pierwszy lokatorzy wprowadzą się do swoich długo wyczekiwanych nieruchomości, mogą wybrać, czy chcą samodzielnie decydować o kosztach ponoszonych na wspólny fundusz, czy wolą, by ich pieniędzmi zarządzała wspólnota. Jeżeli pozostanie sama pierwotna jednostka, nie trzeba ponosić żadnych dodatkowych opłat, a o przeznaczeniu funduszu remontowego decydują sami. Utarło się, że decydujące zdanie w danym temacie należy do posiadaczy największych metraży, jednak jeżeli w obiekcie wydzielone są bardzo podobne metrażowo mieszkania, nie ma to większego znaczenia.

Każdy z właścicieli bloków położonych w różnych miejscach miasta, a nawet i województwa, może skorzystać z opcji przekazania pełnego stanu nadzoru nieruchomości firmie zajmującej się zarządzaniem najmem. W Olsztynie prężnie działa wiele firm pełniących funkcje administratora obiektu od A do Z. Obecnie bardzo popularne jest korzystanie z tego typu usług zaufanej firmy, by móc w pełni skupić się na interesach. Przejęcie obowiązków przez odpowiedzialnego administratora to dobry krok w stronę zyskania czasu oraz zaoszczędzenia pieniędzy. Pełny nadzór zewnętrznej jednostki nad posiadanymi własnościami to także prowadzenie wykazu lokatorów, szybkie reagowanie na wezwanie do usterki oraz dbanie o zgodne, sąsiedzkie relacje pomiędzy wynajmującymi. To rozwiązanie z pewnością doceni każdy, kto – przykładowo – posiada nieruchomości w Ostródzie niedaleko dworca oraz nad Jeziorem Długim.

Czy obsługa techniczna budynku jest konieczna?

Dla właścicieli posiadłości, którzy chcą samodzielnie sprawować opiekę nad lokalami, ale nie są w stanie zapewnić kompleksowej usługi w razie zalania lub wystąpienia usterki w instalacji elektrycznej, firmy zajmujące się zarządzaniem najmem i wynajmem przygotowały ofertę specjalną. Mowa o pakiecie usług, w skład którego wchodzą jedynie zabiegi około konserwacyjne. Oferta obejmuje różnego rodzaju czynności w zakresie stałego monitoringu obecnej instalacji, dokonywania okresowych przeglądów, a także planowania generalnych remontów. Na terenie Olsztyna prężnie działa wiele firm, które są w stanie, za niewygórowaną, miesięczną opłatą, sporządzić listę prac, które powinny zostać zlecone. Jeżeli zarządca wynajmem się zgodzi, firma może te poprawki wcielić w życie. Paradoksalnie, poprzez regularne przeglądy można zaoszczędzić. Dzięki wykryciu usterki w odpowiednim czasie uniknie się o wiele droższej wymiany całej instalacji, co w niektórych przypadkach może wynieść wiele tysięcy złotych. Profesjonalna obsługa techniczna budynku jest w stanie zadbać także o sprawność kamer zapewniających bezpieczeństwo wszystkich lokatorów oraz o prawidłowe działania bram wjazdowych. Firma dbająca o zadowolenie klienta oraz o własną renomę skrupulatnie dokumentuje wszystkie wykonane prace, by wynajmujący firmę wiedział, za jakie usługi należna jest opłata.

Z pewność obsługa techniczna budynku spodoba się tym, którzy chcą mieć pewność, że lokatorom mieszkania w ich bloku nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Fachowcy podejmujący się naprawy, są specjalistami w swoim fachu. Korzyści płynące z zatrudnienia firmy obsługującej odbiór techniczny to także nieprzerwane działanie wszystkich urządzeń oraz wysoka estetyka obiektu. Dzięki zaniechaniu usterek i przerw w dostawie mediów właściciele zyskują zadowolonych najemców.

obsługa najmu olsztyn

Rynek nieruchomości w Olsztynie jest dość zróżnicowany. Z pewnością pojawia się coraz więcej inwestycji i deweloperzy chętnie inwestują na najpiękniejszych terenach Warmii i Mazur. Rozwijająca się infrastruktura, migracja ludzi młodych do większych miast to jedne z czynników, dla których powstaje coraz więcej domów wielorodzinnych. Ogromne znaczenie na decyzję o przeprowadzce do Olsztyna czy miasta ościennego ma wpływ również przystosowywanie nowopowstałych mieszkań do wysokiego standardu wykończenia. Z pewnością na decyzję o wynajęciu danego mieszkania ma także wpływ obsługa techniczna, szybkość rozwiązywanych usterek oraz jakość przeprowadzanych remontów. Dlatego kupując nieruchomość z myślą o jej udostępnieniu lokatorom, warto mieć na uwadze powyższe rady.

Masz pytania?
Chcesz wiedzieć więcej?